Fake news – jak je identyfikować i przeciwdziałać wykorzystując narzędzia SI i Data Science. Możliwości i konsekwencje

 Faktem jest, że kłamstwa i pomówienia istniały od zawsze i są nierozłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Mimo to  w dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że odróżnienie prawdy od fałszu jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ogólnoświatowy dostęp do przepływu informacji za pośrednictwem internetu, sieci społecznościowe i szerokopojęta wolność słowa spowodowały niewyobrażalne nigdy wcześniej w historii możliwości produkcji fałszywych informacji (z ang. fake news) . Nazwa Fake News, oznaczająca nieprawdziwe i nierzetelne informacje jest prawdopodobnie dobrze znana każdemu użytkownikowi internetu, co więcej termin ten jest swobodnie używany w debacie publicznej i można go usłyszeć w wielu różnych miejscach. Jaka jest jednak budowa Fake News, w jaki sposób powstają? W jaki sposób fałszywe informacje oddziaływują na nas jako społeczeństwo? Jak można sobie radzić z tym problemem przy użyciu nowoczesnych technologii? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym tekście.

„Fałszywe wiadomości nie są matematyczną kwestią algorytmów i danych, ale bardzo filozoficznym pytaniem o to, jak radzimy sobie z prawdą”.

Francesco Nucci

(więcej…)

Bomb reviewing – jak użytkownicy, trolle i skrypty mogą przyczyniać się do nieuczciwej konkurencji. Analiza zjawiska.

Bomb reviewing to zyskujące na popularności zjawisko polaryzujące internetową społeczność. Jedni uważają, że jest niebezpieczne, inni, że to skrajny przejaw wolności słowa, który pozwala im być usłyszanymi. Jak jest naprawdę? Czy powinniśmy pozwalać na review bombing w imię wolności słowa, a może jednak jest to szkodliwe zjawisko?

(więcej…)

Metody sztucznej inteligencji na wojnie informacyjnej

Od czasów drugiej wojny światowej pojęcie wojny kolosalnie się zmieniło. Nie myślimy już o wojnie jako o typowym konflikcie zbrojnym. Wraz z rozwojem naukowo-technicznym oraz technologicznym rozwinęły się możliwości prowadzenia wojny. Niestety żyjemy w czasach,  w których jesteśmy w stanie na własne oczy obserwować wykorzystanie nowych technologii, sztucznej inteligencji oraz środków masowego przekazu w walce z oponentem. Jednym z tego typu podejmowanych działań jest Wojna Informacyjna.

(więcej…)

Teorie spiskowe. Dlaczego koncepcje sprzeczne z aktualną wiedzą naukową cieszą się powodzeniem. Jak rozwiązanie SI i DS przyczyniają się do ich rozpowszechniania

Addressing conspiracy theories through education: UNESCO guidance for teachers | UNESCO

W dzisiejszych świecie, w którym ciężko zweryfikować jest każdą docierającą do nas informacje, to teorie spiskowe zyskują na popularności, będąc wyjaśnieniem wielu zjawisk. W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których ludzie tak chętnie widzą wszędzie UFO, masonów oraz reptilian, roli sztucznej inteligencji w tym zjawisku oraz dylematom etycznym z nim  związanymi.

(więcej…)

Czy to byłem ja? – Czyli wszystko o technologii Deepfake

W tym artykule zajmiemy się technologią Deepfake. Wytłumaczymy czym tak na prawdę jest, jak działa, oraz jakie jest jej zastosowanie. Na końcu zastanowimy się do jakich niebezpieczeństw może prowadzić jej nadużywanie, oraz w jaki sposób można ją rozpoznawać.

(więcej…)

Uczenie przez wzmacnianie – charakterystyka

Gdy słyszymy o uczeniu maszynowym, od razu nasuwają się na myśl ogromne wolumeny danych ze świata wirtualnego, przetwarzane w chmurze przez komercyjne aplikacje takie jak Amazon lub Spotify. Często podejmują one decyzje biznesowe o dużym stopniu abstrakcji, wyręczając w pracy analityków i marketingowców. Czy mogłyby znaleźć zastosowanie w zadaniach tak podstawowych, jak nauka chodzenia? Poniższy artykuł omawia gałąź uczenia maszynowego wzorowaną na niskopoziomowych mechanizmach poznawczych ludzi i zwierząt.

(więcej…)

Sieci semantyczne (semantic web) – czym są, jak działają oraz jakie niosą możliwości i wyzwania

Rozwój internetu nieodzownie łączy się z przetwarzaniem niezwykle dużej ilości informacji. Chociaż w ostatnich latach osiągneliśmy wiele sukcesów w porządkowaniu i rozwijaniu dostępności danych, jednak w aktualnym WWW pozostaje miejsce na usprawnienia. Fascynującym zagadnieniem w tym kontekście są sieci semantyczne, które przynoszą nadzieje na szeroko dostępny i łatwy w użyciu zbiór wiedzy.

(więcej…)

Uczenie głębokie – założenia, technologie, narzędzia, możliwości, ograniczenia, zastosowania, zagrożenia.

Deep learning, czyli uczenie głębokie to dziś w gronach informatycznych (i nie tylko) bardzo popularny temat. Jedni uważają, że zwiastuje koniec ludzkiej cywilizacji, drudzy widząc w nim wielki potencjał. Prawda jak zawsze leży gdzieś pośrodku, mimo tego, że głębokie uczenie już dziś zmienia życia każdego z nas, nie jest to technologia idealna, choć wielu chciałoby, żeby właśnie tak było.

 

(więcej…)

Technologia Blockchain. Zastosowania i Zagrożenia.

Technologia znana jako blockchain przyjmuje się, że została pierwszy raz opisana przez Satoshi Nakamoto (którego tożsamości nie znamy po dziś dzień) w jego pracy pt. „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Celem jej opublikowania było zaprezentowanie matematycznych fundamentów kryptowaluty znanej jako „bitcoin”. (więcej…)

Systemy wspomagania decyzji  

Decyzje są ogromnie ważnym, chociaż nie zawsze widocznym elementem naszego życia i rozwoju. Żeby ludzkość znalazła się punkcie, w którym aktualnie jesteśmy, zostało podjętych nieskończenie wiele decyzji – dobrych i złych. Aby skutecznie rozwiązywać dylematy, przed którymi stajemy codziennie, powstały systemy wspomagania decyzji, dzięki którym łatwiej jest podjąć trudne decyzje, które mogą nieść za sobą kosztowne konsekwencje.  

(więcej…)

Bazy danych i hurtownie danych

Bazy i hurtownie danych są wszechobecne we współczesnym świecie trudno jest podać przykład organizacji, która by z nich w pewnym zakresie nie korzystała. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym są i jakie konsekwencje niesie za sobą ich zastosowanie. (więcej…)

Systemy ekspertowe – czym są, co oferują i jakie niosą za sobą konsekwencje?

Rozwój sztucznej inteligencji umożliwił ludziom tworzenie narzędzi, które wspomagają człowieka zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. SI posiada  cechy, dzięki którym może osiągać lepsze wyniki niż człowiek w wielu zadaniach, mimo że dla wielu osób jest to temat budzący negatywne skojarzenia. Przykładem mogą być autonomiczne systemy zbrojne zastępujące żołnierzy na polu walki, roboty społeczne wspierające pracowników hospicjum, czy inteligentni asystenci głosowi Google’a lub Apple towarzyszący nam w czynnościach życia codziennego. Do grona narzędzi wykorzystujących technologie sztucznej inteligencji należą również systemy ekspertowe, które postaramy się przybliżyć w tym poście. (więcej…)

Sieci neuronowe – założenia, technologie, narzędzia, możliwości, ograniczenia, zastosowania, zagrożenia.

Istnieje szereg technologii i metod tworzenia sztucznej inteligencji. Jedną z nich są sztuczne sieci neuronowe, narzędzie obliczeniowe imitujące w prosty sposób działanie ludzkiego mózgu. „Sieci” to zbiór jednostek przetwarzających dane, komunikujących się miedzy sobą i pracujących równolegle. Znajdują zastosowanie w systemach służących do rozpoznawania wzorców i rozwiązywania problemów typowych dla dziedzin sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i uczenia głębokiego. Określenie sztuczne sieci neuronowe wykorzystywane jest także jako nazwa dziedziny zajmującej się konstrukcją i badaniem tego rodzaju sieci. Istnieją one już od blisko 50 lat, a od dłuższego czasu proste sieci są wykorzystywana na przykład do rozpoznawania odręcznego pisma.  (więcej…)

Uczenie nadzworowane i nienadzorowane – różnica, zastosowanie, możliwości oraz ograniczenia

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/w7ZyuGYNpRQ

W tym artykule zajmiemy się podstawami uczenia maszynowego, oraz omówimy jego różne gałęzie. Zastanowimy się kiedy należy skorzystać z algorytmu uczenia nadzorowanego i nienadzorowanego, oraz przeanalizujemy ich mocne i słabe strony. (więcej…)

Co powinien zawierać dobry post (UJ 2022/2023)

W tym krótki wpisie chciałem zawrzeć informacje, co powinno się znaleźć w dobrze przygotowanym poście na blog popularnonaukowy. Kwestie zarówno będą dotyczyć dodawanych treści, jak również problemów technicznych związanych z edycją posta. (więcej…)

Gigawatogodziny wykorzystane do przetwarzania danych – czy blockchain i big data zawsze ma sens, gdzie postawić granicę

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, coraz częstszym tematem dyskusji jest zużycie energii i ekologiczny aspekt ich użycia. Jednymi z najbardziej prominentnych rozwiązań w ostatnich latach są z pewnością blockchain oraz Big Data, czyli przetwarzanie ogromnych zbiorów danych. Czy ich wykorzystanie jest rzeczywiście tak szkodliwe dla środowiska, jak podają ich przeciwnicy, czy może jest to aspekt który można zoptymalizować tak jak w przypadku innych technologii? Jak bardzo wspomniane branże powinny zostać wyregulowane? Zobacz jak przedstawiają się faktyczne aspekty zużycia energii poprzez blockchain i big data.

(więcej…)

Wojna a wykorzystanie technik SI i Data Science – jakie są możliwe perspektywy wojny informacyjnej i informatycznej

Na początku XXI wieku uznawane przez większość ludzi za koncepty dalekiej przyszłości rodem z filmów science-fiction, dzisiaj wojna informacyjna i cybernetyczna są nieodłącznymi elementami każdego konfliktu. Mimo że koncepcja konfliktów międzynarodowych rozgrywanych poprzez wykorzystanie androidów znanych ze słynnej serii filmów “Terminator” nadal pozostaje wysoce nierealna, sama sfera sztucznej inteligencji oraz sposobów jej aplikacji w celu uzyskania przewagi nad przeciwnikiem rozwija się w niesamowitym tempie. Jakie więc są realne perspektywy wojny technologicznej i jak nadchodzące zmiany wpłyną na życie zwykłych ludzi? Zobacz dlaczego automatyzacja militarna stała się tak dużym priorytetem dla światowych potęg.

(więcej…)

Sztuczna inteligencja i ryzyko egzystencjalne

Sztuczna inteligencja jest stosunkowo nowym wynalazkiem, od niedawna zyskuję dużą popularność, nie tylko wśród osób technicznych. I jak każda złożona i niełatwa do zrozumienia przez każdego kwestia, może rodzić wiele obaw wobec niej samej jak i celów do których będzie wykorzystywana.Od samego początku istnienia maszyn, ludzie zastanawiali się czy będą one zawsze tylko narzędziami w naszych rękach, czy może staną się równymi nam istotami, bądź co gorsza – przewyższą nas jako forma istnienia i np. zniszczą bądź zdominują. Już w 1863 r. w artykule pt. Darwin wśród maszyn opublikowanym w The Press autor zakłada, że maszyny to inny rodzaj życia, który podlega prawom ewolucji, co może doprowadzić do wyparcia przez nich ludzi. Do pewnego czasu takie rozważania pozostawały w domenie literatury, głównie science fiction, jak np. Odyseja Kosmiczna, bądź filmach, np. Matrix. Z reguły są to obrazy pesymistyczne czy wręcz dystopijne, lecz zdarzają się wyjątki – jak np. postaci robotów obdarzonych sztuczną inteligencją, np. w serii Star Trek. Dopiero od niedawna, wraz z rozwojem nauki i technologii w polu sztucznej inteligencji, pojawiają się głosy ludzi powiązanych z nauką, podejmujących te tematy i rozważających na tematy potencjalnych skutków rozwoju AI, bądź regulacji jakie należy zacząć stosować.

(więcej…)

Chaos informacyjny – czy w świecie SI i big data zostaniemy zasypani nic nieznaczącymi, bądź niezrozumiałymi danymi

W czasach Data Science oraz Sztucznej Inteligencji, dane oraz ich struktury bez wątpienia odgrywają najistotniejszą rolę. Są one praktycznie wszechobecne w dobie Internetu, dotyczą wielu różnych dziedzin problemów, a ich przetwarzanie pozwala m. in. producentom na łatwiejsze spełnianie potrzeb konsumentów. Jednakże, czy utrzymujący się napływ danych oraz często dokonywane w nich zmiany, mogą również stanowić zagrożenie swoistego nieporządku w Sieci?

(więcej…)

Bunt robotów – czy roboty, systemy autonomiczne, SI może stać się nie posłuszna wobec ludzkości i swojego twórcy. Analiza zagrożeń i jak się zabezpieczyć.

Bunt robotów to hipotetyczne zjawisko polegające na tym, że roboty, systemy autonomiczne, SI przestają być posłuszne swojemu twórcy – zazwyczaj na szeroką skalę i zaczynają dla niego stwarzać zagrożenie, w fantastyce często z intencją przejęcia Ziemi. Aktualnie zjawisko to jest tylko rozważaniami, gdyż aktualna technologia nie była jeszcze w stanie stworzyć tak zaawansowanej sztucznej technologii. Głównie mamy z nim do czynienia w fantastyce pod różnymi postaciami. Kinematograficznymi przykładami o tej tematyce są seria “Matrix” czy “Avengers: Age of Ultron”. Często motyw ten występuje także w grach, np. “SOMA” czy “Detroit: Become Human” jak również w literaturze. (więcej…)

Najnowsze komentarze