Długowieczność – fact or fiction?

źr. https://theconversation.com/jeff-bezos-is-looking-to-defy-death-this-is-what-we-know-about-the-science-of-ageing-175379

Natura,technologia informatyczna i inne strategiemające zapewnić długowieczność. Analiza społecznych programów promowania długiego, zdrowego życia.

Wydaje się, że w badaniach nad odwróceniem wieku, a nawet bardziej ogólnie w biotechnologii, następuje gwałtowny, wykładniczy postęp. Rozpowszechnianie najnowocześniejszych szczepionek, rozwój zaawansowanych immunoterapii, nowatorskie badania nad przeprogramowaniem epigenetycznym to tylko nieliczne przykłady ilustrujące wzrost zainteresowania tymi tematami w ostatnim czasie.
Wśród obserwatorów nie brakuje również i możnych tego świata; Elon Musk, Bill Gates, Vitalik Buterin, Brian Armstrong, Jeff Bezos, Richard Heart i Peter Thiel to zaledwie gartska reprezentantów światowej sceny biznesu, publicznie wyrażających zainteresowanie szeroko pojętą „długowiecznością”. Lecz na ile możemy uznać podobne prognozy za realistyczne i mające szanse na sukces? Temu pragnę przyjrzeć się w poniższym artykule. (więcej…)

Bo jestem nieśmiertelny – co łączy Konrada i Dolinę Krzemową

Co łączy Konrada, zwłaszcza w momencie jego Wielkiej Improwizacji, a rzesze osób z Doliny Krzemowej? Marzenie o nieśmiertelności (no joke). W związku z szerokim zakresem dylematów, jaki powoduje zagadnienie nieśmiertelności zawęża go w poniższym poście do dwóch nisz: długowieczności (jako mniej spektakularnej kuzynki nieśmiertelności) i od poczęcia.

Wielka Improwizacja

 

 

(więcej…)

Moda przyszłości

Czym tak naprawdę jest moda i jak będzie ona wyglądać w przyszłości? Celem mojego artykułu jest przybliżenie tej tematyki oraz przedstawienie rozwijających się tendencji w świecie mody. Skąd się biorą niektóre rozwiązania i jakie problemy będą próbować rozwiązać? Wszystko skupia się wokół wykorzystywania różnego rodzaju narzędzi do tworzenia materiałów jak i ubrań. Są one jednak uzależnione od rozwoju technologicznego, od zmian zachodzących w środowisku naturalnym oraz społeczeństwie czy od polityki.

(więcej…)

Medycyna regeneracyjna

 

W tym artykule opiszę czym jest medycyna regeneracyjna i przedstawię różne przykłady jej zastosowania. Wyjaśnię też dlaczego zastosowanie bardzo obiecujących w medycynie komórek macierzystych wiąże się z kontrowersjami i blokowaniem funduszy na badania nad nimi przez konserwatywne rządy. Na końcu opowiem o krionice i dlaczego jest mniej akceptowalną technologią, niż przykładowo zapładnianie in vitro, które wywołuje podobne obawy moralne. Opiszę też różne możliwości zastosowania w przyszłości krioniki w nietypowy sposób.

 

(więcej…)

Sztuka Cyborgów: od Höch po Harbisson

Neil Harbisson i Moon Ribas, Źródło: RU RESIDENCY

Sztuka cyborgów polega na łączeniu elementów technologicznych z ludzkim ciałem. Początkowo wizje te wyrażane były na płótnie przez takich autorów jak Hannah Höch. W końcu jednak płótnem stało się ciało. Do współczesnych artystów, którzy identyfikują się jako cybordzy należą m.in. Neil Harbisson, Moon Ribas, Joe Dekni, Manel De Aguas czy Jean-Louis Gonzal. 

(więcej…)

Futurologia – przepowiadanie z gwiazd czy legitna dziedzina nauki?

Czym właściwie jest futurologia? Czy przekroczyła już magiczną barierę, kiedy naukowcy z innych dziedzin klepią Cię po plecach, jeżeli przedstawisz im się jako Futurolog Ph.D.? A może dalej spotkasz się z pogardliwym prychnięciem pod nosem po pokazaniu takiej wizytówki? W jakiej kondycji znajduje się dzisiejsza futurologia? Czy powinniśmy przekreślić jej szanse na stanie się autonomiczną nauką czy może potrzebujemy futurologów i ich warsztatu jak  nigdy wcześniej?

 

(więcej…)

Filozofia informatyki – refleksja nad rozwojem technologii informatycznych

Wraz z rozwojem nowej gałęzi nauki jaką jest informatyka powstał nowy dział filozofii nauki – filozofia informatyki. Poszczególne dziedziny filozofii nauki skupiają się na badaniu filozoficznych podstaw nauki, między innymi jej metod, struktury i założeń. Informatyka jest dziedziną, która towarzyszy nam stale w codziennym życiu i współcześnie jej rozwój jest wyjątkowo dynamiczny. Prowadzi nas to do powstawania coraz większej ilości pytań o relację człowiek – komputer. Jakie ograniczenia mają algorytmy? Czy komputer przypomina ludzki umysł? Czy sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka?

(więcej…)

Transhumanizm a ideologia

Współcześnie, zwłaszcza w kontekście polskim, słowo “ideologia” kojarzy się jednoznacznie negatywnie. Politycy straszą nas ideologią gender, ideologią neomarksistowską i innymi niebezpiecznymi tworami, które zatruwają umysły i zagrażają słusznym, prawdziwym poglądom na świat. Z filozoficznego punktu widzenia jednak ideologia nie zawsze musi oznaczać niebezpieczną manipulację. Wiele koncepcji, z którymi na co dzień obcujemy w dyskursie, ma zabarwienie ideologiczne. Dotyczy to również transhumanizmu, którego ideologiczne podstawy zamierzam odsłonić w niniejszym tekście. Spróbuję odpowiedzieć także na pytanie: czy ideologii transhumanistycznej należy się obawiać? Osoby zaznajomione z filozofią na pewno już się domyślają, że odpowiedź brzmi… to zależy. (więcej…)

Poprawki do dzieła Matki Natury. Naturalne ograniczenia człowieka w perspektywie Max More i Natashy Vity-More.

History of Transhumanism w/ Max More & Natasha Vita-More | FUTURES Podcast

Max More & Natasha Vita-More, Okładka Podstactu History of Transhumanism, autorstwa Luke Robert Mason

Max More jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą postacią wyłaniającego się nurtu transhumanistycznego. Zdaniem badacza, osiągnęliśmy dwa z trzech wielkich marzeń alchemików: przekształciliśmy pierwiastki i nauczyliśmy się latać, a teraz przyszła kolej na nieśmiertelność. Ludzkie ograniczenia są naturalne, jednak tak samo naturalna jest chęć ich przezwyciężenia. Wraz z małżonką, Natashą Vita-More, wyrażają w swoich manifestach żal związany z kruchością istoty ludzkiej oraz ulotnością naszego istnienia, równocześnie wyrażając nadzieję i przedstawiając konkretny pomysł na przyszłość- poprawki do dzieła matki natury.

(więcej…)

Posthumanizm i posthumanistyka – nie tylko człowiek: inny, zwierzę, obcy. Perspektywa filozoficzna i kulturowa

Posthumanizm, inaczej „post-człowieczeństwo” lub „nadczłowieczeństwo”. Posthumanizm jest nurtem filozoficznym który odrzuca wyższość człowieka i kwestionuje potrzebę wyodrębnienia człowieka jako osobnej kategorii. Człon “humanizm” nawiązuje do filozofii humanizmu, która przyjmuje, że to co ludzie jest najważniejsze, zasługuje na wywyższenie i obiera antropocentryczny punkt widzenia. Posthumaniści uznają założenia humanizmu za nieprawdziwe, a w radykalnej wersji, nawet za krzywdzące i destrukcyjne.  (więcej…)

Kosmiczne energie, zjednoczenie umysłu z materią i technologiczne zmartwychwstanie dla każdego – jakie obietnice składa nam rosyjski kosmizm?

Panowanie nad czasem i przestrzenią, wskrzeszenie zmarłych, kolonizacja kosmosu oraz stworzenie utopijnego społeczeństwa psychokratycznego – to tylko niektóre z celów, które przed ludzkością stawia rosyjski kosmizm, ruch filozoficzny i kulturowy zapoczątkowany pod koniec XIX wieku przez moskiewskiego bibliotekarza Nikołaja Fiodorowa. Jak w kontekście dzisiejszego rozwoju technologii wypadają postulaty XIX-wiecznego myśliciela i jego następców? I co ma wspólnego rosyjski kosmizm z rosyjskimi programami kosmicznymi? 

(więcej…)

Hurraoptymizm – (nie) czeka nas wspaniała przyszłość

Porównując ostatnie 200 lat historii naszego gatunku z jej resztą, możemy zauważyć niezwykłe przyspieszenie w rozwoju techniki. Wynalezienie szczepionek i antybiotyków ratuje miliony przed śmiercią w wyniku choroby, matki nie giną w połogu, ranni żołnierze wracający z pola walki dzięki protezom mogą wieść normalne życie. Przyspieszenie procesów na liniach produkcyjnych, opanowanie energii atomowej, usprawnienie produkcji żywności, rozwój przenoszenia informacji, telewizja, komputery, telefony, Internet, odnawialne źródła energii, a to wszystko tylko niektóre z owoców postępu. Myśląc chociaż o części z nich trudno nie odnieść wrażenia, że XXI w. będzie jeszcze bardziej obfitujący w nowe usprawnienia mające na celu poprawę jakości życia człowieka. W końcu już obecnie jesteśmy najpotężniej rozwinięta cywilizacją w widzianym przez nas wszechświecie. Wizja świetlanej przyszłości sama nasuwa się na myśl. Jej głównymi propagatorami są światowej sławy futuryści i filozofowie tacy jak Ray Kurzweil, Nick Bostrom, Max More czy Elon Musk. W tym artykule skupimy się na kilku ich pomysłach oraz hurra optymistycznej wizji przyszłości, a następnie na problemach związanych prezentowanymi wizjami przyszłości, jak i dotyczących samych postaci. (więcej…)

Post-polityka. Polityczne konsekwencje usprawniania człowieka i gdzie w tym wszystkim transhumanizm?

W ostatnich latach znaczenie technologii w życiu codziennym stale rośnie. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w rozwoju technologii i jej zastosowaniach do coraz ważniejszych czynników w gospodarce, sektorze opieki zdrowotnej, retoryce wojskowej i politycznej. Technologia stała się prawdopodobnie najbardziej wpływowym czynnikiem kształtującym globalizację – do tego stopnia, że krytycy mówią o „uniwersalizacji” technologii w naszych czasach, która zastępuje dotychczasowe role polityki i ekonomii. Do pewnego stopnia technologia nie tylko zmieniła tradycyjne – w tym ideologiczne – utopie, ale sama stała się najważniejszą utopią, jeśli nie ucieleśnieniem utopijnego ideału jako takiego. Technologia jako ideologia jest w trakcie wypierania większości innych podejść ideologicznych zarówno z lewicy, jak i prawicy. To przemieszczenie stało się możliwe, biorąc pod uwagę, że technologia – jako obiektywny proces – może twierdzić, że jest nowym „neutralnym” gruntem między tradycyjnymi frakcjami politycznymi i ich przeważnie „binarnymi” skłonnościami, które ukształtowały XIX i XX wiek. (więcej…)

Filozofia doskonałości – perfekcjonizm w ujęciu historiozoficznym

   Perfekcjonizm stanowi nurt w filozofii mający na celu wskazanie doskonałego sposobu życia. Światłe postulaty mające na celu stworzenie zbioru zasad mających na celu poprawienie życia jednostki kształtują nieraz całe systemy polityczne które aspirują do regulowania każdego aspektu naszej egzystencji. Perfekcjoniści postulują, że ich „przepis na życie” jest oderwany od subiektywnych poglądów oraz religii. Nie jest to jednak zabieg jednoznacznie udany; te postulaty perfekcjonistów, które rzeczywiście nie są nacechowane ideowo, są na tyle ogólne oraz niejasne, że nie mogą zostać zastosowane w praktyce, bez dodania do nich subiektywnego poglądu poszczególnych jednostek. Każde ich doprecyzowanie musi wiązać się z przyjęciem określonego zestawu przekonań etycznych.

    Filozofia perfekcjonizmu jako stały element życia człowieka

   Od zarania dziejów ludzie zastanawiali się nad tym, jak powinno wyglądać ich życie. Odpowiedź na to, co powinniśmy osiągnąć, kim powinniśmy być bądź jak się zachowywać kształtowała nie tylko jednostki, lecz całe społeczeństwa i cywilizacje. Odpowiedź na pytanie, jak wygląda „dobre życie” ma fundamentalne znaczenie, zwłaszcza z perspektywy tego, kim jesteśmy. Wiedząc, czym jest to „dobre życie” mimowolnie będziemy bądź to dążyć do tego, żeby je osiągnąć, bądź to porównywać naszą sytuację do tego, jak je sobie wyobrażamy. To, jak powinno wyglądać życie ludzkie, nie jest jedynie problemem jednostki. Nasze oczekiwania względem życia oraz nasze aspiracje są w dużej mierze zależne od tego, jak zostaliśmy ukształtowani przez nasze otoczenie. Osoba urodzona w Polsce będzie miała radykalnie odmienne poglądy na to, jak powinno wyglądać jej życie od mieszkańca Chin bądź Arabii Saudyjskiej. Żeby znaleźć różnice w poglądzie na to, jak powinno wyglądać dobre życie, nie trzeba sięgać do przykładów z innych państw. Znaczące różnice pojawią się wśród mieszkańców jednego kraju bądź nawet jednego miasta. (więcej…)

Are You a Transhuman? Perspektywy na transhumanism u Juliana Huxley’a, Pierre Teilhard de Chardin, oraz analiza raportu FM-2030.

Wstęp:

Spoglądając na historię myśli transhumanistycznej ciśnie się na usta sąd, że owo zjawisko nigdy nie stanowiło i nie będzie stanowić monolitu ideowego. Podobnie jak w przypadku ich ojców ideowych, oświeceniowych encyklopedystów i reprezentantów naturalistycznego humanizmu, w rodzimym obozie miłośników techno-transcendencji wybuchały i wciąż wybuchają ogniska różniących się stanowisk. Louis Dupre w swojej monografii The Enlightenment and the Intellectual Foundations of Modern Culture uznał kompleksowe zjawisko Oświecenia, krocząc śladami Hegla, za epokę charakteryzującą się ciągłym dialektycznym ścieraniem się skrajności. Nie inaczej jest w naszych własnych czasach, w których postępująca ideowa atomizacja społeczeństwa powstała w skutek przeniesienia lwiej części naszej egzystencji do sieci zdaje się samoistnie generować, niby cyfrowy styks, gorące, acz efemeryczne dysputy skazane na wieczny spoczynek na dnie rwącej rzeki heraklitejskiego zapomnienia. Lecz czy coś podobnego można powiedzieć o tytułowych myślicielach technologicznej ? Z pewnością propozycje miłującego eugenikę ewolucyjnego humanisty, heterodoksyjnego jezuity i fantastycznonaukowego futurysty muszą się między sobą drastycznie różnić. Lecz czy aby na pewno? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, poświęconym analizie koncepcji najważniejszych proto-transhumanistów XX wieku; Juliana Huxleya, Pierre’a Teilhard’a de Chardin i Fereidouna M. Esfandiariego. (więcej…)

Co o przyszłej kondycji ludzkiej mówi się na Oksfordzie? Przegląd aktualnych badań z Future of Humanity Institute

Logo Future of Humanity Institute

Oksfordzki Future of Humanity Institute to interdyscyplinarny ośrodek naukowy, w którym prowadzone są badania z tak różnych dziedzin jak epidemiologia i inżynieria biologiczna, sztuczna inteligencja, metodologia i etyka nauki, bezpieczeństwo międzynarodowe czy teoria informacji. Dociekania z tych pozornie odległych od siebie obszarów łączy jeden przyświecający im cel: zapewnić naszemu gatunkowi długą i pomyślną przyszłość. Przyjrzyjmy się szczegółowym celom, zainteresowaniom i metodom pracy Instytutu oraz najciekawszym pracom opublikowanym w ostatnim czasie przez zrzeszonych w nim naukowców. (więcej…)

Co powinien zawierać dobry post (UJ 2022/2023)

W tym krótki wpisie chciałem zawrzeć informacje, co powinno się znaleźć w dobrze przygotowanym poście na blog popularnonaukowy. Kwestie zarówno będą dotyczyć dodawanych treści, jak również problemów technicznych związanych z edycją posta. (więcej…)

Raport: Ryzyko egzystencjalne – czy czeka nas zagłada?! Czy rozwój technologiczny uchroni nas, czy doprowadzi do końca człowieka lub końca historii ?

Transhumanizm z samej swojej natury obiecuje postęp – chce udoskonalić człowieka, przedłużyć jego życie, poszerzyć świadomość – jednym słowem zapowiada, że będzie lepiej, szybciej wygodniej. Ale czy na pewno? Czy jesteśmy przekonani, że postęp będzie liniowy? Czy transhumanizm będzie drabiną wspinania się humanizmu na swoje wyżyny? A może to drabina do kolejnego średniowiecza?

Pomysł kierunku w którym zmierza ludzkość nie jest nowy. Dla kontrastu możemy podać dwa skrajne warianty:

(więcej…)

Raport: Zawody przyszłości w związku z rozwojem technologii informatycznych, robotyki i technik służących cyborgizacji. Potencjalne zawody, przegląd kompetencji i obowiązków, znaczenie społeczne oraz zagrożenia

Zawody przyszłości to z całą pewnością temat elektryzujący zarówno osoby młode chcące dobrze przygotować się do wymagań rynku pracy jaki zastaną po ukończeniu edukacji oraz te mające wieloletnie doświadczenie, które mogą zastanawiać się czy wykonywane przez nich zadania nie zostaną w kolejnych latach całkowicie zautomatyzowane przez systemy informatyczne czy algorytmy. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy ludzkość może stanąć w obliczu kryzysu bezrobocia i jak się przygotować na nadchodzące zmiany? W tym poście postaram się przedstawić nową dynamikę związku między ludźmi i maszynami wyłaniająca się z wciąż posuwających się naprzód innowacji technologicznych. Zwrócę uwagę na pojawiąjące się w ostatnich latach trendy związane z inkorporowaniem automatyzacji do wykonowania różnych zadań i opiszę kompetencje oraz umiejętności, które w przyszłości będą najbardziej pożądane wśród przyszłych pracowników. Na koniec przybliżę najbardziej interesujące zawody, które mogą pojawić się w przyszłości na rynku pracy oraz spróbuję nakreślić najczęściej wymieniane w literaturze potencjalne zagrożenia i problemy z tym związane.

(więcej…)

Raport: Wzmocnieniony a nie wzmocniony. Czy technologie wzmacniające będą prowadzić do coraz to większych nierówności.

Technologie wzmacniające oferują obietnicę przekroczenia granic wyznaczonych możliwościami naszego ciała. Jako jeden z pierwszych opisywali je Nick Bostrom i Anders Sandberg w 2009 roku, również w kontekście etycznych problemów, jakie wynikają z ich stosowania, w szczególności nierówności pomiędzy osobami korzystającymi z takich usprawnień. W poniższym raporcie skupię się na usprawnieniu opierającym się na zewnętrznym sprzęcie, dostępie do naturalnych metod, wpływie środowiska i potencjalnych technologiach przyszłości.

(więcej…)

Najnowsze komentarze